عاشورا در ازندریان

مراسم عاشورا در ازندریان

بی‌تردید شور حسینی و زنده نگهداشتن قیام جاودانه امام حسین، مقدمه شعور حسینی و درک مفهوم قیام و فلسفه رستاخیر عظیم عاشورا است.

 مراسم بزرگداشت قیام امام حسین و روز عاشورا در ازندریان یکی از کم‌نظیرترین برنامه‌های این شهر است تمامی مردم این شهر از پیر و جوان زن و کودک.. برای عزاداری  سید شهدا آماده شده و خانواده ها و جوانانی که در شهرهای دیگر زندگی می کنند به زادگاه خود برگشته تا در بر پایی مراسم عزاداری  امام حسین  (ع)همراه خانواده خود باشند.

این مراسم دهه اول ماه محرم شبها در مساجد و هیات ابالفضل العباس این شهر برگزار می گردد و در روز عاشورا از ساعات ابتدایی روز صبح از جلوی مساجد و هیات ها شروع می‌شود و تا ظهر همان روز ادامه دارد. هیئت‌های مذهبی شهر پس از روبرو شدن با  دیگر هیئت ها با آنها همدردی میکنند ، مدت زمانی که در کنار هم هستند  به نوحه‌سرایی و مداحی در رثای سالار شهیدان و یاران وفادار آن حضرت می‌پردازند .در مسیر دسته جات سینه زنی نذورات زیادی پخش می شود.

 پیشا پیش ودر ابتدای هر هیات علامت و پرچمهای امام حسین حمل شده و نماد و اسم هر هیات هم جلوی دسته سینه زنی حرکت می کند. هر هیات دارای چند ریش سفید بوده که مسیر رفت و برگشت و برنامه هادر روز عاشورا  را پیاده می کنند .

در صبح روز عاشورا ابتدا هیئت‌های مذهبی شهر؛ هیئت های تمامی مساجد  و هیئت ابوالفضل به همراه دسته زنجیر‌زنی و  نوحه‌خوانی به طرف امامزاده این شهر که تقریباً در وسط شهر و در کنار پل و مسجد سید الشهداء و بلوار ورودی شهر آمده و ضمن ادای احترام و تسلیت به امامزاده  ورفتن به بهشت هاجر و گلزار شهداء به طرف مساجد محله ها بر گشته و روز عاشورا را با برپایی نماز ظهر عاشورا به پایان می رسانند  ودر همان مسجد و هیئت ناهار  خود را که توسط هیات امنا مسجد  به تعداد جمعیت کل هیات و جمعیت  محل پخته شده  میل کرده و به خانه هایشان بر میگردند  .

 در کل مراسم  محرم و عاشورا  در ازندریان  عالی برگزار می شود دهه اول محرم ازجلوی درب خانه ها که رد می شوی حلیم های نذری پخش می شود حال و هوای غریبانه ایست دل کندن از این شهر و مراسم سینه زنی محرم  کار هر کسی نیست  گاهی وقتها که نظاره گر عاشقان امام حسین هستم حس غریبی پیدا می کنم  دلم می خاد پای این عزادارا رو ببوسم واقعا این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست . خاطرم هست در ایام قدیم دسته جات تعذیه خوانی هم به این شهر آمده و مراسم تعذیه هم برگزار می شد واقعاً چه مراسمی بود. ولی 10 سالی میشه خبری ازشون نیست   .

دوستدار شما م. م.شهریار محرم 90

  

/ 1 نظر / 28 بازدید
امین احمدی شاگرد استاد حسین شهریار

اون قدیما شور و حالش بیشتر بود مخصوصا یخاره مله آلان که میام بیرون واسه سینه زنی آدم نمی دونه سینه بزنه یا دختر ها رو نگاه کنه حالا ما نگاه نمی کنیم اما اونا که گناه می کنن.دیگه عطا نوحه گو یخاره مله نمیگه آقا مه مه هم سر پل قش نمی کنه