جاذبه هاو سوغاتی های ازندریان

جاذبه هاو سوغاتی های ازندریان همدان

 

جاذبه های طبیعی :

از جاذبه های این منطقه طبیعی می توان کوههای بلند و مشرف به کوه الوند وباغهای سر سبز دربند و  جنگل معروف ازندریان نام برد .البته باغها و مراتع جنوبی این منطقه دست کمی از باغهای دربند  ندارد مثل باغهای قلعه پایین ( آشاقه قله)   که درختان زرد آلو و گردو چشم هر انسان را نوازش می دهد.

 

جاذبه های باستانی :

از جاذبه های باستانی می توان قلعه دختر ( قزلر قله سه ) نام برد که در قله یکی از کوههای شمالی این شهر بوده که در حال حاضر بقایای خیلی کمی از آن به جا مانده است .قلعه نوشیجان هم در 20 کیلومتری این شهر به طرف ملایر واقع شده است که دیدن آن خالی از لطف نیست .

حمام حاج علی سلطان : حمامی قدیمی که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است حمامی تو در تو و با ایوانها و طاقهای قدیمی که همه از آجز و کچ درست شده که در حال حاضر نیز از آن استفاده می شود .

 

جاذبه های تفریحی :

از جاذبه های تفریحی ازندریان پارک ورودی این شهر را می توان نام برد که در بین اتوبان همدان به ملایر واقع شده و جایی برای رفع خستگی مسافران بین  شهری  و جاده ای و تفریحگاهی برای اهالی این شهر به شمار می رود .

 

سوغاتی ازندریان : 

 انواع سوغاتی های محلی  را می توان ، گردو ، بادام ، کشمش ، سایه خوش ، باسلق ، شیره ، برگه زرد آلو و هلو وکشک محلی ( قروت )واز همه مهمتر ترخینه های محلی که بسیار بسیار خوشمزه هم می باشد نامبرد . فرش دست بافت . گلیم و انواع محصولات باغی و... هم یافت می شود البته فرش دستبافت ازندریان که طرح قدیمی آن مختص خود این شهر می باشد و ارزش بالایی دارد یکی از مهمترین تولیدات و سوغاتی های این شهر محسوب می گردد.

 با توجه به جاذبه ها و سوغاتی های این شهر اگر از اتوبان ملایر -همدان عبور می کنید بد نیست سری به این شهر بزنید و از جاذبه ها و سوغاتی های محلی و از مردمان خونگرم و فعال و دوست داشتنی  این شهر خاطره خوبی به همراه ببرید .

 

محمود شهریار

زمستان 90

/ 4 نظر / 25 بازدید
ققنوس

سلام وقتتون بخیر.. من اکثر نوشته هاتون رو خوندم.... مطمئنا شهرتون زیباست... پاینده باشید... یا حق[خداحافظ]

ققنوس

خیلی عالیه اینقدر به دیارتون و اصل و نسبتون اهمیت میدین.....[گل] همین خصلت ایرانی اصیل بودنه.....

ققنوس

منتظر نوشته های زیبای بعدیتون هستم.....

دخترعمودخترخاله طیبه(سارا)

مرسی از اطلاعات مفیدتون.خسته نباشید