مدارس در ازندریان

مدارس در ازندریان

قبل از تاسیس مدارس آموزشگاه های خانگی بود به نام مکتب خانه.

 مکتب یا مکتب‌خانه آموزشگاهی است که در آن معمولاً یک استاد  علوم اسلامی است به کار آموزش می‌پردازد.

مکتبدار( آمیرزا)

در ایران قدیم به این استاد در صورت مرد بودن، مکتبدار یا آخوند یا آمیرزا (آقا میرزا) و استاد زن را خانمباجی یا ملاباجی می‌گفتند. مکتبدار معمولا بجز عواید شهریه دانش آموزان، از راه عریضه نویسی، کاغذ نویسی و کاغذخوانی (نامه نگاری)، استخاره و همچنین رسیدگی به امور جزئی شرعی اهالی نیز در آمد داشت.

مکتب پسران

سن آغاز تحصیل برای کودکان حدود پنج سالگی بوده‌است. پس از آموختن هجا و ابجد (الفبای عربی)، شاگرد باید یک کله قند برای استاد می‌برده‌است. آموزش بعدی روخوانی جزء آخر قرآن (عم جزو) بوده و در همین حین نیز خواندن یک کتاب فارسی (معمولا گلستان سعدی، کتاب جودی، خاله سوسکه، عاق والدین، ترسل) به کودک آموزش داده می‌شده. این روند تا هنگامی که کودک هشت ساله شود ادامه می‌یافته و پس از آن به پسران نوشتن می‌آموختند. علاوه بر نوشتن حروف، حساب و شرعیات (بر اساس رساله مرجع تقلید زمان) نیز به پسران آموخته می‌شد. پایان دوره آموزشی (که معمولا پایان اطلاعات مکتبدار نیز بود) در اینجا فرا می‌رسید

مکتب دختران

آموزش خواندن برای دختران مجاز بوده. ولی دختران نباید نوشتن می‌آموختند. و معروف بوده «دختر، مشق که بلد شد، کاغذپرانی می‌کند» (یعنی نامه عاشقانه می‌نویسد.)

همچنین دیدن دستخط دختر توسط نامحرم گناه بوده‌است. از سوی دیگر دختران در هشت یا نه سالگی وقت شوهر کردنشان بود. بنابراین معمول نبوده که دختر به غیر از خواندن چیزی یاد بگیرد.

 

تنبیه بدنی

از ابزارهای اولیه آموزشی مکتبخانه تنبیه بدنی بود. فلک و شلاق معمولا نزدیک دست مکتبدار بوده‌است. بیم دادن از زیرزمین پر از عقرب نیز از تنبیهات معمول مکتبخانه‌ها بوده‌است. برای دختران معمولا از فلک استفاده نمی‌شده‌است. نیشگون گرفتن و سوزن پشت دست زدن، تنبیه معمول دختران بود.

 

 قانون تغییرناپذیر

چوب و فلک و کتک و تنبیه از لوازم اولیه و حتمی هر مکتبدار بود . پهلوی دست مکتبدار همیشه دو ترکه وجود داشت، یکی کوتاه برای بچه هایی که پای میز آمده در دسترسش بودند و یکی بلند، جهت آن ها که اجازه ی گریز به خود داده کنار می کشیدند یا مکانشان دورتر قرار گرفته بود.

از وظایف پدران و مادران  بود که ناهار و شام و امثال شیرینی عید، میوه، بادبزنِ تابستان و خاکه ذغال زمستان، علاوه بر کله قند، کاسه نبات، پارچه های پیراهنی، چارقدی، چادرنمازی، چادر سیاه هائی برای ملاباجی و قواره های قبایی، عمامه ای و شال و ردا و نعلین برای ملا مکتبدار که به مناسبت یاد گرفتن هر یک از دروس و از بر شدن هر یک از سوره های قرآن و فرا گرفتن هر یک از باب های گلستان، جهت سپاسگزاری پیشکش ببرد.

 تاسیس مدارس

. در قانون فرهنگ مصوب 1290 (ه .ش) آمده است که مدارس و مکاتب چهار نوع است:

 الف. مدارس ابتدایی روستایی

ب. مدارس ابتدایی شهری

ج. مدارس متوسطه

د.مدارس عالی

در سال 1313 دوره‌های تحصیلی ایران شامل دوره ابتدایی (6سال)، اول متوسطه (3سال)، دوم متوسطه (3سال) بوده است.

 در ازندریان هم سال 1313  مدرسه ابتدایی روستایی تاسیس گردید و مدرسه چوبینه ازندریان که بعد از مکتب خانه ها تاسیس شده بود رونق گرفت و دختران و پسران زیادی در این مدرسه با سواد شدند جالبه بدونین معلم این مدرسه هم ازندریانی بود اونم کسی نبود  جزمرحوم سعید افقی  فرزند میرزا هادی افقی  که مردم ازندریان از این خانواده همیشه به نیکی یاد می کنند مخصوصاً  مرحوم مجید افقی ازندریانی که خدمات فراوانی در تاسیس شهرداری ازندریان و خیابان کشی و بافت شهری انجام دادند . با افزایش جمعیت و تاسیس مدارس آموزش متوسطه و هنرستان و دبیرستان هم به آن اضافه گردید .

در حال حاضر مدارسی چون مدرسه  چوبینه – مدرسه توحید – مدرسه شهداء – مدرسه تکیه ( قلعه)- مدرسه ابتدایی و راهنمایی  انقلاب اسلامی دبیرستان امیر کبیر در دو شیفت صبح و بعد الظهر فعالیت دارند .

 

 من ا... توفیق

محمود شهریار

 زمستان 90

 

 

 

/ 2 نظر / 22 بازدید
جعفر ابراهیمی

محمود شهریار سلام من خیلی خوشحال می شم وقتی می بینم به اینصورت جدی و حساس مسایل ازندریان رو واکاوی می کنی کارت قابل تقدیر هست یاشاسین انا یوردم ازندریان

جعفر ابراهیمی

راستی محمود این لینک جالب رو توی نت دیدم http://www.ensani.ir/fa/content/86565/default.aspx شما این آقای محمدرضا شاهسوند رو می شناسید؟ کی هست؟