تاریخچه

بنام اهورای پاک

ازندریان که امروزه بسیار وسعت یافته است قدمتی طولانی در منطقه دارد ، با توجه به آثاری که در این منطقه یافت شده است قدمت این روستا حداقل شش صد سال تخمین زده شده است ( با استناد به مدارک و اسناد سازمان میراث فرهنگی کشور ) .


این روستا در حدود 300 سال پیش به علت دارا بودن شرایط آب و هوایی بسیار عالی و زمینهای حاصلخیز مورد تجاوز قبیله ای از ریشه ترکمن قرار گرفت که طی چندین سال سلطه آن خاندان زبان این روستا از لری به ترکی تغییر یافت ولی زبانی که در ازندریان مورد استفاده می باشد به خاطر ریشه دار نبودن در میان مردم منطقه بسیار از زبان ترکی فاصله دارد و با فارسی و لری درآمیخته شده است در حال حاضر نسل جدید این شهر به زبان فارسی ساده تکلم می کنند . رسم و آئین در ازندریان آمیخته به آئین ترکی و  لری می باشد .
ازندریان امروز بیش از ٣٠ هزار نفر جمعیت داشته و حرفه اصلی این شهر کشاورزی بوده که در ده سال اخیر  دستخوش تحول شده ومراکز تولیدی و صنعتی زیادی در آن تاسیس شده که این امر بر شرایط زندگی ومعاش این خطه تاثیر فراوان داشته است.

این ولایت قبل از تقسیمات جدید کشوری  از دهستان های  همدان به حساب می آمده که بعد از این تقسیمات جزء  توابع ملایر به حساب می آید.

 

 

/ 0 نظر / 16 بازدید