تحویل سال نو در ازندریان

تحویل سال نو در ازندریان:


شب عید با آماده شدن سفره هفت سین که عموماً عبارت ازسیب، سیر،سبزه،سرکه،سنجد و سماق وآیینه و آب وسکه است،از راه می رسد.در این شب کودکان و نوجوانان مراسم تخ تخ  یا  تخ  تخی  را نیز انجام می دهند.
در این مراسم آنها طناب یا چادر یا شالی را از لبه بام یا روزنه تعبیه شده در سقف (پاجه)به پایین می آویزند و با اشعار یا جملاتی ساده از صاحب خانه درخواست هدیه می کنند.صاحب خانه نیز تخم مرغ،پول و تنقلات و…بسته وآن را تکان می دهد تا بالا بکشند. البته این مراسم رو به فراموشی است .


هنگام تحویل سال همه اعضای خانواده گرد سفره جمع می شوند و با خواندن دعای تحویل سال و به جای آوردن نماز حاجت،سال جدید را آغاز می کنند. معمولاً بزرگترها به کوچکترها عیدی داده و آنها را خوشحال می کنند .
.پس از تحویل سال معمولاً افراد کوچکتر خانواده به دیدار بزرگان فامیل می روند وآن ها نیز متقابلاً به بازدید آنها می پردازند.دید و بازدید تا روز سیزده فروردین ادامه می یابد.


سیزده به در ازندریان :
روز سیزدهم عید مردم عموماًبرای گردش از خانه بیرون می آیندو به طبیعت روی می آورندو این روز را در باغ و دشت سر می کنند.در این روز برای دور ریختن قضا و بلا،سبزه نوروز را نیز از خانه بیرون می آورند و آن را در آب روان رها می کنند.

روز سیزده به در معمولاً غذا و تنقلات خاص خود را نیز دارد که شامل کوفته و آبگوشت است.مخلفات داخل کوفته شامل ،گردو، تخم مرغ،آلو،پیاز داغ و ادویه های مختلف است.با پایان سیزده به در،نوروزه نیز پایان می یابد.در این روز مسیر جنگل بسیار شلوغ شده و جوانها برا ی گذراندن سیزده به جنگل و باغهای دربند رفته و سیزده را بدر می کنند
دروغ روز سیزده به در و گره زدن سبزه از دیگر مراسم این روز است.

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
فروغ

خوب بود [گل] سال نوتون مبارک پسرعمه انشالله سال خوب و پر برکتی داشته باشید